Perfumy a woda perfumowana - jakie są różnice?

0
Różnice między perfumami, a wodą perfumowaną

Podczas zakupu perfum często zależy nam na trwałości zapachu, na tym by był on intensywny i wyczuwalny przez cały dzień. Jednak często okazuje się, że ceny wyrobów zmuszają nas do podejmowania wyborów, które będą bardziej łaskawe dla naszego portfela. Często również okazuje się, że na próbniku w drogerii każdy z wyrobów perfumeryjnych pachnie podobnie. Czym się więc kierować podczas wyboru perfum oraz wód perfumowanych?

Perfumy a woda perfumowana

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od pytania czy to to samo? Okazuje się, że nie, a decydują o tym szczegóły w postaci różnicy w stężeniu olejków eterycznych. Tak więc woda perfumowana (eau de parfum lub w skrócie EDP) może, ale nie musi być tym, czym są perfumy. Jak to wygląda w praktyce?

Stężenie olejków zapachowych

Podstawową różnicą pomiędzy perfumami a innymi wyrobami perfumeryjnymi tj. wodami toaletowymi, kolońskimi oraz perfumowanymi jest przede wszystkim procent olejków zapachowych w całości roztworu. Jak można się domyślić, ma on wpływ na siłę zapachu, jego trwałość oraz cenę.

Charakterystyka perfum

Najwyższym stężeniem pachnących substancji w roztworze charakteryzują się oczywiście perfumy damskie i męskie. Ten płyn uchodzi również za najbardziej luksusowy, co również przekłada się na cenę. Perfumy muszą posiadać minimum 15% “zapachu”. Zazwyczaj górna granica zawartości sięga 30% lub więcej, w zależności od siły danego zapachu.

Wody perfumowane, kolońskie oraz toaletowe

Woda perfumowana znajduje się stopień niżej. Cieszy się jednak o wiele większą zawartością zapachu oraz ekskluzywnością w porównaniu do jej toaletowych (eau de toilette) i kolońskich (eau de cologne) odpowiedników. Standardy wód perfumowanych nakazują stosowania minimalnej ilości 8%. Górny próg zawartości w jej wypadku to 19-20%. Można rozpoznać ją po tym, że na opakowaniach widnieje zazwyczaj adnotacja Eau de Parfum. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe rodzaje wyrobów, utrzymują się one w okolicach 3% do 10%.

Dobra woda perfumowana a perfumy

Jeśli przyjrzymy się tym liczbom, okaże się, że woda perfumowana o wysokim stężeniu olejków eterycznych może znaleźć się w zakresie określonym przez wspomniane minimum 15%. Oczywiście to nie dotyczy wszystkich tego typu wód, a jedynie tych najlepszych, których producent zadbał o odpowiednio mocne i trwałe zapachy dodane w odpowiedniej ilości.

Wpływ ma oczywiście na to również koszt poszczególnych substancji zapachowych, które są pozyskiwane z natury, przez co ich ceny potrafią być oszałamiające. Dotyczy to np. zapachów kwiatowych, takich jak róża i irysy, ale również korzennych - jak drzewo sandałowe lub cynamon.

Następny artykuł: Zakup perfum online. Na co zwrócić uwagę?

Poprzedni artykuł: Perfumy idealne dla mężczyzn

Sprawdź także: Perfumy do samolotu

 

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 16,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 16,90 zł
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
29,90 zł
Producenci

Odbierz kupon rabatowy 10 zł*

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ważnych wydarzeniach.
Obiecujemy, że nie będziemy pisać zbyt często!

*kupon ważny przy zakupach od 100 zł, dla zarejestrowanych użytkowników
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium