pH skóry a perfumy – jakie perfumy stosować do swojej skóry?

0
pH skóry a perfumy

Perfumy dodają nam pewności siebie i uzupełniają nam nasze stylizacje. Dobieramy je do pór roku, to wyjazdów, do preferencji… ale często zapominamy o najważniejszej rzeczy. A są to właściwości naszej skóry i jej pH. Mogliśmy się spotkać z sytuacją, kiedy na koleżance perfumy pachniały doskonale, ale na naszej skórze zupełnie inaczej! I ten zapach zupełnie się nam nie podobał.

Właśnie od typu skóry zależy, czy zapach będzie dobrze leżał, długo pachniał i był trwały. pH skóry a perfumy jest ważnym zagadnieniem, ponieważ od niego zależy, czy dany zapach będzie ładnie lub brzydko rozwijał swoje aromaty.

Czym jest poziom pH?

Poziomy pH to miara stopnia kwasowości roztworów wodnych określana w 14-stopniowej skali. Przyjęto, że od 0 do 7 stopni pH jest kwaśne, od 7 do 14 jest zasadowe, z czym 7 uznaje się jako obojętne lub naturalne. Ludzka skóra może mieć odczyn zarówno kwaśny, neutralny, jak i zasadowy. Kwasowość w skórze będzie wpływała na to, jak składniki perfum będą reagować na strukturę ciała. Normą i najkorzystniejszym dla człowieka pH skóry jest lekko kwaśne pH, od 4 do 6,4. Skóra w tym przedziale wygląda zdrowo i promiennie. Ponadto skóra musi być lekko kwaśna, aby chronić ją przed bakteriami i zachować naturalną barierę ochronną.

Zależnie od wieku, płci, a nawet obszaru skóry, może to ulegać zmianie. Zatem zapachy mogą zupełnie inaczej pachnieć na skórze, która ma odczyn bardziej zasadowy lub kwaśny. Dlatego powinniśmy testować zapachy wprost na skórze, by od razu odkryć, jak będą reagować z naszą skórą.

Czym skóra jest bardziej tłusta, tym jej pH jest niższe, czyli bardziej kwasowe. Mogą się na niej pojawić wypryski i inne zmiany skórne. Kiedy pH wzrasta – cera zaczyna się przesuszać, staje się szorstka i podrażniona.

Perfumy a rodzaj skóry i jej pH

Istnieją dwa podstawowe typy skóry. Jest to właśnie skóra sucha lub tłusta. Jasnoskóre i jasnowłose osoby mają częściej suchą skórę, brunetki zaś bardziej tłustą i oleistą. Jest to pierwszy wyznacznik, który ma przełożenie na trwałość perfum i zapachów.

Bardziej oleista skóra będzie dłużej pochłaniała zapachy, niż cera sucha, dlatego blondynki muszą częściej aplikować perfumy, bądź bardziej nawilżać skórę. Bruneci i brunetki z kolei powinni uważać, żeby nie przesadzić z ilością używanych perfum. Oczywiście istnieje także mieszany typ skóry, którą powinno się nawilżać.

Skóra sucha a pH perfum

Tak więc zależność pH skóry a perfumy to ważny czynnik przy wybieraniu odpowiednich mieszanek. Zarówno woda toaletowa, jak i woda perfumowana, dłużej zachowają swój zapach, jeśli będą aplikowane na nawilżoną cerę. Jeśli nasza skóra ma tendencję do przesuszania, to musimy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Do tego przydadzą nam się kremy, olejki, balsamy, pianki. Jeśli to nie skóra jest problemem, to może warto wybrać inny, trwalszy zapach. Krótko mówiąc zależność między perfumami a pH skóry to sprawa, której nie należy lekceważyć.

pH skóry a perfumy - jakie zapachy wybrać do rodzaju skóry?

Rodzaj skóry ma znaczenie. Skóra normalna jest raczej rzadkością, a dla szczęśliwych posiadaczy nie ma ograniczeń w doborze zapachów. Można wybierać spośród bardziej do mniej intensywnych, np. aplikować aromatyczne i bardzo intensywne odpowiedniki Kenzo Jungle Elephant (można tez zobaczyć więcej pomysłów na zapachy Kenzo, dla różnych typów cery). Świetnie będą się też sprawdzać delikatne mieszanki, jak inspiracja Davidoff Cool Water.

Najlepsze perfumy do skóry tłustej

Skóra tłusta lepiej pochłania zapachy, zatem nie warto przesadzać z ilością aplikowanych perfum. Ten typ skóry wykazuje najsłabszą wrażliwość na alkohol znajdujący się w perfumach. Dlatego uważajcie na bardzo mocne i intensywne zapachy, które mogłyby być zbyt ciężkie i duszne. Dobrze sprawdzą się natomiast klasyczne zapachy, które pięknie podkreślą aromaty skóry, jak odpowiednik Gucci Bloom.

Perfumy a pH skóry

Dobierz perfumy do pH swojej skóry

Najlepsze perfumy do skóry suchej

Skóra sucha wymaga sporo pracy i cierpliwości od jej posiadaczy – należy bowiem porządnie ją nawilżać. Wtedy można na taką skórę stosować perfumy, które będą trwałe i nie będą jej szkodzić. Należy unikać bardzo wysokiego alkoholowego stężenia. Jednocześnie wypielęgnowana skóra dobrze przyjmie zapachy. Ładnie będzie się z nią komponował np. inspirację Chanel Chance (przy okazji warto przejrzeć więcej perfum Chanel w poszukiwaniu czegoś ciekawego, także dla skóry o innym pH, może się trafi coś na prezent dla innych osób).

Rodzaj skóry ma znaczenie!

Skóra ma znaczenie! Zwróćmy uwagę, że uwzględnienie tego, jak się względem siebie nawzajem mają pH skóry i perfumy lub woda toaletowa to ważna kwestia doborze tych ostatnich. Właśnie dlatego niektóre perfumy będą idealnie reagować z naszą skórą i zachwycać zapachem, a inne zupełnie nam nie podejdą. Z tego też powodu na koleżance te same perfumy zupełnie inaczej pachną.

Warto zatem zastanowić się, jaki posiadamy typ skóry, a później testować, próbować i nie poddawać się! Na pewno znajdziemy swoje ulubione i pięknie komponujące się z naszą skórą perfumy.

Następny artykuł: Jakie perfumy dla nastolatków?

Poprzedni artykuł: Jakie kosmetyki do skóry tłustej wybrać?

 

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 14,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 14,90 zł
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
16,90 zł 13,90 zł
Batiste Suchy Szampon 200 ml Cherry
Batiste Suchy Szampon 200 ml Cherry
16,90 zł 13,90 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium