Od czego zależy intensywność zapachu perfum?

0
Od czego zależy intensywność zapachu perfum?

Piękny zapach ulubionych perfum przez cały dzień jest czymś, o czym marzy chyba każdy. Na szczęście istnieją takie rodzaje, które umożliwiają spełnienie tego życzenia. Kluczem do intensywnego zapachu jest stężenie olejków eterycznych. To one są odpowiedzialne za przyjemną woń wydobywającą się z opakowania. Im większa ich ilość, tym mocniejszy i dłużej utrzymujący się zapach. Zazwyczaj są rozpuszczone w etanolu, który oprócz tego, że jest dobrym nośnikiem, to również zabezpiecza produkt przed rozwojem drobnoustrojów. Obecność alkoholu sprawia, że perfumy mają dłuższą datę ważności niż inne kosmetyki.

Jaki jest podział perfum?

Perfumy można podzielić ze względu na zawartość olejków eterycznych. Wyróżniamy:

  • Eau de Solide – EdS, czyli woda odświeżająca. Zawiera jedynie 1-3% olejków eterycznych. Zapach jest słaby i nietrwały.

  • Eau de Cologne – EdC, czyli woda kolońska. Ten produkt zawiera tylko 3-8% olejków eterycznych. Zapach jest intensywny zaraz po użyciu, ale bardzo szybko się ulatnia.

  • Eau de toilette – EdT, czyli woda toaletowa. Jest to mikstura zawierająca około 5-10% olejków eterycznych. Takie stężenie sprawia, że zapach jest średnio intensywny i dosyć szybko się ulatnia.

  • Eau de parfum – EdP, czyli woda perfumowana. Tego typu produkt zawiera olejki eteryczne w stężeniu 10-20%. Jest to już całkiem pokaźna ilość, dlatego większość wód perfumowanych posiada dużą intensywność oraz długo się utrzymuje.

  • Parfum, czyli perfumy właściwe. Posiadają zawartość olejków eterycznych na poziomie 15-43%. Takie stężenie zapewnia dużą trwałość i intensywność, a także głębię zapachu.

  • Extrait de Parfum, czyli ekstrakt perfum. Tutaj zawartość olejków wynosi aż 44-60%. Produkty zawierające aż tak dużą ilość olejków są bardzo ekskluzywne oraz trudno dostępne.

Właściwa aplikacja ma znaczenie

Najlepiej aplikować perfumy na świeżo umytą, lekko wilgotną skórę nadgarstków, łokci oraz szyi i dekoltu. Te miejsca posiadają lekko podwyższoną temperaturę ze względu na duże unaczynienie, a to sprawia, że zapach tam utrzymuje się dłużej. Dla podbicia efektu, perfumami można spryskać także ubrania oraz włosy, które bardzo dobrze chłoną zapachy. Należy jednak z tym uważać, ponieważ zawartość alkoholu w perfumach może je przesuszyć.

Następny artykuł: W jaki sposób testować perfumy?

Poprzedni artykuł: Czy perfumy mogą się przeterminować?

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 14,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 14,90 zł
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
16,90 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium