Jak zapach świadczy o człowieku?

0
Jak zapach świadczy o człowieku?

Świat zapachów jest niezwykle różnorodny. Świadczy o tym szeroka gama perfum w sklepie internetowym Fabryka Perfum. Spośród tej wielości zwykle sięgamy konkretne, ulubione wonie, które stanowią wynik naszego indywidualnego wyboru. Co sprawia, że jedne osoby chętniej sięgają po zapachy owocowe, inni preferują automaty słodkie lub kwiatowe, świeże albo piżmowe i korzenne tonacje? 

Naturalna woń człowieka

Zanim przejdziemy do kwestii doboru zapachów, warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest woń człowieka. Przy pomocy węchu dociera do nas wiele istotnych informacji. Każda społeczność wyróżnia się własnym spektrum zapachów i własnym o nim wyobrażeniem. Zmysł powonienia służy nam do porozumiewania się, stanowi nośnik informacji społecznych. Zapach był też środkiem, który służył do kategoryzowania ludzi z różnych warstw społecznych.

Na naturalną woń człowieka wpływa bardzo wiele różnych czynników - nie tylko społecznych, ale i biologicznych. Co więcej, zmienia się ona w miejscu i czasie. Różne części naszego ciała (włosy i skóra, pachy, stopy, oddech itd.) wydzielają nieco inne zapachy. Za naturalną woń człowieka odpowiada również skład chemiczny gruczołów łojowych, stan psychiczny, a nawet nastrój.

Warto też dodać, że każdego z nas wyróżniają aż trzy różne typy zapachów, które składają się na ostateczną woń człowieka. Są to:

  • zapach biologiczny (osobniczy, związany m.in. ze stanem zdrowia),
  • zapach socjalny (związany np. z miejscem zamieszkania, wykonywaną pracą, używanymi środkami higienicznymi itd.),
  • zapach wynikający z naszego indywidualnego wyboru, czyli perfumy.

Te wszystkie trzy typy zapachów wpływają na siebie, tworząc określoną woń człowieka. To jeden z powodów, dla których te same perfumy mogą inaczej pachnieć na dwóch różnych osobach.

Czy zapach perfum ma znaczenie?

Uznaje się, że indywidualny wybór konkretnych woni perfum również wynika z pewnych osobowościowych cech człowieka. Niektórzy twierdzą, że na podstawie zapachu można przypuszczać, jaki charakter ma dana osoba, jaki jest jej sposób patrzenia na świat. W tym twierdzeniu zapewne jest “ziarenko” prawdy, gdyż bez wątpienia zapachy są wizytówką i mogą tworzyć indywidualny styl człowieka.

W myśl tej zasady uważa się, że nuty owocowe preferują osoby spontaniczne, pozytywnie nastawione do świata, otwarte na nowe wyzwania, podróże, nowe pasje. Są to różnorodne wonie jabłkowe, gruszkowe, cytrusowe, które są słodkie, ale często przełamane aromatami kwaśnymi lub słodkimi. Z kolei typowo słodkie aromaty utożsamiane są z osobami pogodnymi, energicznymi, romantycznymi. Wanilia, lukrecja, migdały, czekolada - to tylko wybrane aromaty należące do grupy zapachów słodkich.

Zapachy perfum określane jako świeże - np. subtelne zapachy drzewne, morskie, zielonej herbaty - wyróżnia osoby dynamiczne, spontaniczne, serdeczne, o dużych pokładach energii i błyskotliwym umyśle.

Nuty kwiatowe - np. róża, bergamotka, lilia - kojarzą się z naturą i pięknem. To woń artystów, osób kreatywnych, ceniących estetykę, profesjonalizm i klasę. Tonacje piżmowe i korzenne dominują wśród osób ekscentrycznych, wyróżniających się dobrym gustem, szczerością i elegancją.

Następny artykuł: Kryteria wyboru perfum. Na co zwrócić uwagę?

Poprzedni artykuł: Czy perfumy to dobry pomysł na prezent?

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 16,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 16,90 zł
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
29,90 zł
Producenci

Odbierz kupon rabatowy 10 zł*

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ważnych wydarzeniach.
Obiecujemy, że nie będziemy pisać zbyt często!

*kupon ważny przy zakupach od 100 zł, dla zarejestrowanych użytkowników
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium