Jak przechowywać perfumy?

0
Jak przechowywać perfumy?

Lubimy mieć kilka rodzajów perfum, na specjalne okazje. Kupujemy same lub otrzymujemy w prezencie. To wielka ulga mieć zapas perfum, bo możemy zmieniać i dostosowywać je do danej okazji. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że perfumy się psują. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie ich przechowywanie. Perfumy zmieniają barwę na ciemniejszą i wówczas mogą wywołać uczulenie na skórze. Zepsute perfumy zmieniają też zapach, robi się lekko zjełczały. Dotyczy do wszystkich perfum nawet tych najlepszych, które oferuje Fabryka Zapachu. Dzieje się tak dlatego, że nawet najdroższy zapach, wciąż jest mieszanką różnych składników. Jak przechowywać perfumy i co może wpływać na ich trwałość?

  1. Światło.

Światło jest szkodliwe dla perfum. Najlepszym wyjściem jest trzymanie ich w ciemnym miejscu. Jeśli będziemy je przekładać, możemy szybko zniszczyć zapach. Światło więc jest najgorszym wrogiem perfum, tak słoneczne, jak i sztuczne. Zapach szybciej traci swoje właściwości i ulega zepsuciu. Aby je uchronić przed szkodliwym działaniem światła, przechowujmy je w zamykanej szafce lub w oryginalnych tekturowych pudełeczkach.

  1. Temperatura i wilgoć.

Kompozycje zapachowe tracą zapach pod wpływem nieodpowiedniej temperatury. Powinny być tak przechowywane, żeby nie były narażone na zmiany temperatur. Przechowujmy je w temperaturze 20-25 C, aby nie narażać je na ciągłe zmiany. Duże wahania temperatur niszczą perfumy. Możemy je również trzymać w lodówce, jeśli ich nie wyciągamy zbyt często. Perfumy przechowujmy z dala od grzejników, kominka czy okien. Wilgoć jest nieprzyjacielem perfum. Unikajmy trzymania ich w łazienkach, gdyż może zmienić się kompozycja zapachowa. Perfumy stracą trwałość i intensywność zapachu.

  1. Powietrze.

Nie wszystkie buteleczki z perfumami są wyposażone w atomizery, które szczelnie je zabezpieczają przed przedostawaniem się powietrza. Perfumy mają częsty kontakt z powietrzem, więc mogą szybciej się utlenić i tracić zapach. Nie możemy ich stosować bezpośrednio na skórę. Ze skóry człowieka do wnętrza flakonika przedostają się bakterie, powodując szybkie zepsucie się zapachu. Powietrze jest mieszaniną wielu gazów. Bezpieczne są: argon, dwutlenek węgla i azot, a szkodliwe woda, tlenek siarki, tlen, tlenek azotu.

Odpowiednie warunki oraz zepsucie perfum.

Pamiętajmy o wpływie wcześniej opisanych czynników i starajmy się stosować do wskazanych zasad. Najlepiej trzymajmy perfumy w stałej i pokojowej temperaturze. Układamy flakoniki w kartonowym pudełku i ustawiamy je jak najdalej od grzejników i okien. Musimy je chronić przed światłem i promieniami słonecznymi. Nie układamy ich również w pozycji poziomej, ale stawiamy pionowo. Pamiętajmy, żeby zakrywać flakonik, ponieważ substancja szybciej traci swoje właściwości. Przechowujemy je w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Nie powinny być też przechowywane zbyt długo, bo mogą wyparować. Zmianę zapachu perfum przeważnie poprzedza zmiana ich koloru.

Jeśli używamy perfum ponad rok i przechowujemy je tradycyjnie w łazience, mogą się zepsuć. Sprawdźmy ich barwę i jeśli zauważymy zmieniony kolor, bo np. brudzą ubranie, wyrzućmy je. Zmiana zapachu polega na tym, że jest on gorzki lub zjełczały. W pierwszej chwili możemy nie poczuć, ale powinniśmy zauważyć różnicę. Poza tym stare perfumy nie utrzymują się zbyt długo na skórze. Kontrolujmy flakoniki z zapachami. Zwracajmy uwagę na sposób przechowywania, bo jeśli zmienią barwę, są zepsute, w wówczas nie nadają się do użytku, ponieważ mogą wywoływać reakcję uczuleniową.

To, jak przechowywać perfumy, to nie jedyny temat na naszym blogu. Sprawdź także inne poradniki:

Następny artykuł: Czy perfumy mogą się przeterminować?

Poprzedni artykuł: Kryteria wyboru perfum. Na co zwrócić uwagę?

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 14,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 14,90 zł
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
Batiste Suchy Szampon 200 ml Blush
16,90 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium