Czy perfumy uczulają?

0
Czy perfumy uczulają?

Perfum używa każdy z nas. Są one nieodłącznym elementem higieny osobistej, a także wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Niektórzy jednak spotkali się z czerwonymi plamami na ciele lub szyi czy uczuciem swędzenia. Takie objawy mogą świadczyć o uczuleniu lub alergii na substancje, które zawarte są w perfumach. Jakie zapachy zwykle nas uczulają i w jaki sposób można sobie poradzić z takim problemem?

Rozpoznanie uczulenia

Z uwagi na to, że nie znamy wszystkich składników zapachu, alergia bywa trudna do rozpoznania. Wynika to z tajemnicy handlowej, którą często objęte są receptury perfum. Sytuację utrudnia też fakt, że zapachy dodawane są nie tylko do perfum, ale również innych kosmetyków, a nawet żywności. Istnieje jednak kilka typowych objawów charakterystycznych dla uczulenia na perfumy. Może się ono objawiać na przykład swędzącą wysypką, kaszlem czy bólami głowy. Oprócz tego może mu towarzyszyć pokrzywka, łzawiące oczy albo inne podrażnienia skóry. Oczywiście uczulenie może objawiać się tylko niektórymi z wymienionych symptomów, poza tym w zależności od organizmu, może ono wystąpić wskutek kontaktu ze skórą albo drogami oddechowymi.

Składniki, które mogą uczulać

Najlepiej, by osoby, które podejrzewają, że zapach je uczula, udały się do lekarza. Jednak istnieje kilka składników, które stosunkowo często mogą powodować alergię. Mogą to być przede wszystkim alkohol i aldehyd cynamylowyUczulać mogą również olejki, na przykład goździkowy lub ylang-ylang albo nuty kwiatowe, na przykład konwalia, bergamotka, pelargonia czy róża.

Warto pamiętać, że zauważenie u siebie pewnych symptomów uczulenia nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z używania perfum, chyba że tak doradzi lekarz. Osobom, które są podatne na uczulenia, zaleca się stosowanie lżejszych zapachów i zwracanie uwagi na to, by nie posiadały one nut zapachowych, które wywołują niepożądane skutki. Zwykle zdarza się tak, że jeden ze składników zapachowych powoduje uczulenie. Dzięki temu możemy znaleźć taką kompozycję zapachową, która będzie dla nas bezpieczna i pozwoli cieszyć się ulubionym zapachem bez niepotrzebnych skutków ubocznych.

Następny artykuł: Jak odczytywać oznaczenia na perfumach?

Poprzedni artykuł: Błędy popełniane przy zakupie perfum

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 16,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 16,90 zł
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
52 Vanilla 123 Perfect Podkład Bourjois
29,90 zł
Producenci

Odbierz kupon rabatowy 10 zł*

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i ważnych wydarzeniach.
Obiecujemy, że nie będziemy pisać zbyt często!

*kupon ważny przy zakupach od 100 zł, dla zarejestrowanych użytkowników
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium