Czy perfumy mogą się przeterminować? 0
Czy perfumy mogą się przeterminować?

Istnieje powszechne przekonanie o tym, że termin ważności nie dotyczy zapachów. Są osoby, które kochają wiele różnych perfum i kupują ogromne ilości flakoników sądząc, że mogą z nich korzystać przez najbliższe kilka/kilkanaście lat. Oczywiście, jest to błędne rozumowanie i mimo tego, że scenariusz w którym zapachy się nie psują jest przepiękny, to niestety całkowicie mija się z rzeczywistością. Perfumy, jak wszystkie inne kosmetyki mają swój termin ważności. Przekonanie o tym, że jest inaczej jest po części zrozumiałe, ponieważ ich szczelne opakowanie oraz obecność alkoholu, który hamuje rozwój drobnoustrojów sprawia, że zapachy mogą być używane przez dłuższy okres niż balsamy, kremy, czy inne formuły.

Jak rozpoznać, że perfumy się przeterminowały?

Okres ważności perfum jest dłuższy niż w przypadku innych kosmetyków i zazwyczaj wynosi od roku do pięciu lat. Podczas użytkowania, data nakreślona na opakowaniu może się zetrzeć lub rozmyć. Co w takim wypadku powinniśmy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie właściwości. Jednym z pierwszych objawów tego, że perfumy zaczynają się psuć jest wietrzenie zapachu. Po jakimś czasie może dojść do tego, że całkowicie zmienią swoją woń. Czasami zapach pozostaje taki sam, ale konsystencja ulega zmianie i wtedy może dojść do zmętnienia lub wytrącenia osadu. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy bezwzględnie zaprzestać używania perfum, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry w miejscu aplikacji i wystąpienia reakcji alergicznych.

Co zrobić, żeby przedłużyć świeżość perfum?

Żeby przedłużyć świeżość perfum należy je odpowiednio przechowywać. Nie powinny być narażone na zbyt duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury, dlatego np. parapet lub inne miejsce blisko okna i grzejnika nie są najlepszym wyborem na wyeksponowanie flakonika. Najlepiej przechowywać je w miejscach zaciemnionych, w których panuje około 15-20˚C. Niektórzy uważają, że warto jest trzymać perfumy w lodówce, natomiast niektóre olejki eteryczne lub inne składniki chemiczne wchodzące w skład zapachu są mało odporne na niskie temperatury, dlatego jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, to powinniśmy wybrać najwyższą półkę.

Komentarze do wpisu (0)

Nowości
Bestsellery
017W Fabryka Zapachu
017W Fabryka Zapachu
12,90 zł
021W Fabryka Zapachu
021W Fabryka Zapachu
12,90 zł
023W Fabryka Zapachu
023W Fabryka Zapachu
12,90 zł
024W Fabryka Zapachu
024W Fabryka Zapachu
12,90 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium