Rodzaje zapachów perfum damskich i męskich

Rodzaje zapachów perfum damskich i męskich Fabryka Zapachu

Jakie rodzaje perfum damskich szczególnie lubi płeć piękna? I jakie rodzaje zapachów pasują mężczyznom? Zmysł węchu jest niezwykły - zapachy przywołują wspomnienia, poprawiają humor, a nawet są znane jako skuteczne afrodyzjaki. Dowiedz się, czym się różnią grupy zapachów i jak ważny jest wybór odpowiedniego zapachu dla Twojego samopoczucia.

Historia perfum

Zafascynowanie zapachem nie jest wcale branżą ukształtowaną przez nowożytność, ani nawet przez ostatnie stulecia. Ludzie od samych początków używali najróżniejszych przypraw i aromatycznych składników. Początki pierwszych perfum sięgają 5 tysięcy lat wstecz, kiedy starożytni Egipcjanie używali kadzidła, maści, cedru i mirry. Z biegiem czasu fascynację perfumami przejęli Arabowie i z pewnością mieli swój duży udział w rozkwicie tej pięknej sztuki. Właśnie oni ulepszyli technikę destylacji i sprowadzili perfumy do formy płynnej, pozyskując czysty olejek eteryczny. Grecy, Rzymianie także używali perfum w postaci najróżniejszych przypraw i aromatycznych olejów, jednak po upadku Cesarstwa Rzymskiego perfumiarstwo zostało wstrzymane na dobrych parę stuleci. Powodów było mnóstwo, a jednym z nich było założenie, że perfumy są czymś grzesznym i służą uciechom cielesnym. Dopiero w XI i XII wieku w Europie odżyło zamiłowanie do perfumiarstwa.

W 1370 roku powstały pierwsze perfumy, określane mianem węgierskiej wody. Stworzono je na polecenie królowej Elżbiety i na bazie alkoholu zawierały rozmaryn i lawendę. Przez parę stuleci przed pojawieniem się wody kolońskiej, stosowano perfumy właśnie w takiej formie, co było synonimem luksusu i statusu społecznego.

Historia bywa przewrotna, dlatego rozkwit tej przepięknej branży zapoczątkowało jego przeciwieństwo - ogromny smród. Francuska dzielnica Grasse słynęła przede wszystkim z garbowania skór, czemu towarzyszył bardzo niemiły zapach. By choć trochę go zniwelować, zaczęto perfumować wyroby, zwłaszcza rękawiczki. Przerodziło się to w prawdziwą fascynację wyższych sfer, a skórzane rękawiczki dostarczano na wszystkie europejskie dwory. Moda na rękawiczki przeminęła, ale na zapachy pozostała. Jako że na polach miejscowości Grasse rosły pola lawendy, tuberozy czy jaśminu, miasto to stało się oficjalnie pierwszą stolicą perfumiarstwa, w której powstało francuskie stowarzyszenie perfumiarzy.

Średniowiecze nie należało do zbyt higienicznych okresów w dziejach ludzkości, dlatego perfumami starano się przykryć każdy odór dochodzący z ulic i... ludzkich ciał. W 1709 roku rewolucję zapachową rozpoczęła woda kolońska, która była lżejsza i bardziej orzeźwiająca niż do tej pory znane perfumy. W XIX wieku Pierre François Pascal Guerlain dzięki odkryciu substancji syntetycznych, obniżył koszty produkcji perfum i tym samym ich rozpowszechnienie. W końcu na przełomie XIX i XX wieku klasa średnia miała dostęp do perfum, co rozpoczęło nieustającą fascynację zapachami aż do dziś. Dzięki temu w ostatnich czasach pojawiły się miliony perfumerii na całym świecie, a działanie zapachów docenia się w wielu branżach, np. w przemyśle spożywczym.

Zapachy perfum rodzaje i kłopoty - próba określenia zmysłu węchu

Zapachy są bardzo trudne do opisywania. Przekonał się o tym każdy, kto chce opisać zapach ze swojego dzieciństwa lub taki, który akurat spodobał się w drogerii. Zapachy rodzaje mają przeróżne. Z tych najczęściej używanych, pospolitych zapachów wyróżniamy słodki, kwiatowy, owocowy... może być też miły lub nieprzyjemny... co dalej?

Zapachy i ich strukturę próbowali przez setki lat przeanalizować nie tylko perfumiarze, ale także filozofowie, naukowcy i historycy.

Arystoteles 300 lat p.n.e podjął pierwsze próby klasyfikacji perfum. Linneusz w 1752 roku zaproponował 7 klas - aromatyczny, pachnący, ambrozji, czosnkowy, kozi, odpychający i budzący mdłości. W 1915 roku Hans Henning nazwał zapachy podstawowe: korzenny, kwietny, owocowy, żywiczny, przypalony i gnilny.

Zapachy zaczęto klasyfikować według rodzaju ze względu na praktyczne zastosowanie. W przemyśle spożywczym istnieją zapachy słodkie (karmelowe, miodowe, maślane), kwaśne, słone. Tak zwane koła zapachów służą także do oceny jakości win i kosmetyków. W końcu specjalistyczna klasyfikacja zapachów została opracowana przez francuskie Stowarzyszenie Perfumiarzy. Rozróżniamy takie główne składniki tej grupy:

  • Cytrusowe
  • Kwiatowe
  • Paprociowe
  • Szyprowe
  • Leśne (drzewne)
  • Ambrowe (orientalne)
  • Skórzane

Rodzaje zapachów perfum damskich i męskich

Tak jak widzimy, ludzie używali najróżniejszych przypraw oraz kwiatów, a producenci branży perfumiarskiej od zawsze szukali idealnego połączenia nut zapachowych przy tworzeniu perfum. W wyniku metody prób i błędów do dziś powstało kilka uniwersalnych linii zapachowych dla kobiet, a są to:

  • zapachy orientalne (ambrowe) - zawierają korzenne, egzotyczne nuty piżma, przypraw, wanilii, kardamonu, paczuli.
  • zapachy kwiatowe - najpopularniejsze składniki to fiołek, róża, jaśmin, orchidea, tuberoza, lilia.
  • zapachy owocowe - dominują w nich słodkie owoce jak brzoskwinie, gruszki, jabłka, truskawki.
  • zapachy cytrusowe - mają orzeźwiającą, bazującą na cytrusach woń. W ich skład zaliczymy cytryny, pomarańcze, grejpfruty, bergamotkę, a także limonka czy kwiat pomarańczy.
  • zapachy słodkie - dzielą się na deserowe i te zawierającą słodycz kwiatów i owoców. Mogą zawierać karmel, watę cukrową, czekoladę czy kawę.
  • zapachy aldehydowe - mogą pachnieć jak cynamon, gorzkie migdały, zioła, pomarańcza, świeże liście, brzoskwinia, konwalia lub jaśmin.

Zapachy dla mężczyzn zawierają dość podobne zapachy podstawowe, jednak z natury są mniej słodkie, a bardziej intensywne i przyziemne. Te perfumy rodzaje zapachów mają podobne - męskie perfumy zawierają kwiaty, owoce i inne wspaniałe mieszanki. Główne grupy zapachowe dla mężczyzn to:

  • zapachy szyprowe - po francusku chypre, czyli Cypr - właśnie stamtąd pochodzi mech dębowy, który jest podstawą perfum szyprowych. Znajdziemy w nich także labdanum, ambrę, piżm, cywet.
  • zapachy drzewne - zawierają nuty drzewa cedrowego, wetiweru, cyprysu, a także jodły lub dębu.
  • zapachy fougere - nazwa pochodzi od paproci, jednak podstawowe tony to lawenda, mech dębowy i kumaryna.
  • zapachy skórzane - inspirowane skórzaną odzieżą.

To oczywiście nie wszystko! Rodzaje zapachów składają się na wiele grup i podgrup. Od dodania innych składników zależy, jak będziemy odczuwać woń - czy bardziej będzie nam pachnieć owocowo, a może orientalnie. Różnica pomiędzy różnymi zapachami polega też na ich ułożeniu w strukturze całej kompozycji.

Rodzaje zapachów perfum

Rozszyfrowanie poszczególnych składników perfum może wydawać się bardzo trudnym zadaniem, jednak w rzeczywistości trzeba po prostu wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Każdy zapach to kompozycja ściśle dobranych nut zapachowych, które stopniowo uwalniają się i wzajemnie przenikają w wyniku kontaktu ze skórą. Możemy wyróżnić podstawowy podział zapachów na nutę głowy, serca i bazy. Ta ostatnia jest tym, co czujemy najdłużej, a przez to nuta bazowa wpływa na to, czy dany zapach jest dla nas atrakcyjny. Każda z nich łączy się ze sobą, przekształcając zapach wraz z upływem czasu. Te trzy rodzaje nut zapachowych pomagają nam rozpoznać, na które składniki zapachowe zwracać uwagę przy wyborze perfum.

Najbardziej skondensowaną formą zapachu są prawdziwe perfumy, które jednak są zbyt drogie i limitowane dla zwykłych zjadaczy chleba. Zawierają największe stężenie olejków, na poziomie 25-43% i utrzymują się na ubraniach i włosach nawet do kilku dni.

Woda perfumowana jest najpopularniejszą dostępną formą perfum. Eau de parfume - EDP to perfumy o stężeniu perfum od 15 do 20%. Utrzymują się na skórze do parunastu godzin.

Woda toaletowa zawiera ok. 10-15% - sprawdzi się, gdy nie chcemy pachnieć zbyt intensywnie, a potrzebujemy parugodzinnego odświeżenia i miłego zapachu wokół siebie.

Woda kolońska (eau de cologne) wyróżnia bardzo lotne działanie perfum. Zawiera najmniejszą z wymienionych zawartość olejków eterycznych, bo zaledwie 3-5%. Ze względu na swoją lekkość, używa się jej po goleniu, jedynie dla chwilowego poczucia odświeżenia.

Zapachy dla kobiet – który zapach wybrać?

Wybór perfum idealnie dopasowanych do własnego charakteru nie jest prosty. Po pierwsze nasze receptory węchowe ulegają czasowemu uniewrażliwieniu już po rozpoznaniu trzech zapachów próbek. Potem zapachy zlewają się i trudno od siebie odróżnić nuty zapachowe. Poszukiwanie perfum idealnych może być więc zajęciem żmudnym. Drobnym ułatwieniem jest zrobienie sobie krótkiej przerwy i testowanie kolejnych próbek, ale i tak nigdy nie testujmy ich więcej niż 10. Ponadto zapach testera jest wielokrotnie zintensyfikowany w stosunku do perfum we flakoniku, dlatego pierwsze wrażenie może nieco różnić się od tego, jakie zapach wywołuje po pewnym czasie utrzymywania się na skórze. Niech poniższa klasyfikacja zapachów pozwoli w łatwy sposób wybrać perfumy idealne dla Ciebie.

Drobną podpowiedzią może być to, że zapachy kwiatowe polecane są i lubiane w zasadzie przez wszystkie kobiety. Jest to także największa grupa zapachów, zatem znajdziesz w niej naprawdę sporo przeróżnych perfum. Zapachy z dużą ilością kwiatów docenią przede wszystkim romantyczki, które mają miłą i przyjazną osobowość.

Zapachy owocowe przeznaczone są dla osób energicznych i lubiących się wyróżniać. Świetnie sprawdzą się na wszelkie wyjazdy i wakacje, gdyż dodają wigoru i witalności, a także poprawiają samopoczucie.

Kompozycje cytrusowe są cenione za swoją lekkość i maksymalną świeżość. Idealne na aktywny wypoczynek, siłownię, trening i każdą aktywność na świeżym powietrzu lub w zamkniętej przestrzeni.

Orient kojarzony jest z tajemniczością, tony są wyraźne i korzenne - świetnie nadają się na zimowe dni i większe wyjścia. Są ponadto tajemnicze i namiętne, co przy aplikacji perfum na skórę, można wykorzystać podczas romantycznych spotkań.

Zapachy aldehydowe to synonim nowoczesności, ponieważ w całości pozyskiwane są w laboratoriach. Idealne perfumy dla kobiet, które nie chcą używać przeciętnych, mdłych kompozycji zapachowych.

Zapachy perfum - rodzaje dla mężczyzn

Zapachy szyprowe - będą pasować wszystkim fanom dość aktywnego wypoczynku i odważnym osobowościom. Zapachy szyprowe są także niezwykle eleganckie, zatem to dobry wybór do biura i na delegacje.

Zapachy drzewne docenią fani natury. Właściwości zapachowe perfum przenoszą do cichych i spokojnych przestrzeni, gdzie nie dociera zgiełk miasta.

Zapachy fougere - intensywność zapachu pokochają mężczyźni nowocześni, lubiący wyzwania i stawiający sobie wysoko poprzeczkę.

Zapachy skórzane przypadną do gustu silnym, bezkompromisowym charakterom. Świetne do wszelkich prac podwórkowych, dalszych i bliższych podróży.

Z kolei zapachy orientalne idealnie nadają się na randki, spotkania z przyjaciółmi i jesienne i zimowe wieczory.

Sumarycznie powyższe informacje dają jak widać pewne rozeznanie, które pozwala określić, jaka woda perfumowana lub woda toaletowa może być być dobrym wyborem. Przynajmniej w przybliżeniu, bo i w ich przypadkach najlepsze zapachy dla kobiet okazują się sprawą bardzo subiektywną. Właśnie dlatego warto wypróbować różne ich rodzaje. Warto przy tym sięgać po tanie zamienniki perfum markowych, dzięki czemu można wypróbować więcej nut zapachowych, przypominających kosmetyki takich marek, jak chociażby Dolce & Gabbana, Kenzo, Lacoste, Chanel, Coty czy Calvin Klein.

Perfumy lane wysoka jakość w niskiej cenie

Perfumy lane to odpowiedniki drogich silnie skoncentrowanych perfum znanych marek. Nie ma konieczności przepłacania za to, by pachnieć pięknie. Reklamy atakują nowościami, jednak warto odszukać ten idealny, swój wyjątkowy zapach... i to w dodatku w atrakcyjnej cenie. Lane perfumy damskie to kompozycja, która stanowi odpowiednik idealny perfum takich marek jak Chanel, Hugo Boss, Gucci czy Dior. Perfumy lane są lubiane ze względu na swoją niską cenę, ale także za intensywność i trwałość, nierzadko większą niż oryginalnych perfum.

 

Czytaj także:

Perfumy różane

Ranking najlepszych świeżych perfum

Perfumy drzewo sandałowe

Zaloguj się, aby skomentować

Zapomniałeś hasła ?