5 ciekawostek o perfumach

0
5 ciekawostek o perfumach

Perfumy to nie tylko kosmetyk, który pozwala nam wyróżnić się pięknym zapachem. To również długa i fascynująca historia, która skrywa mnóstwo sekretów i ciekawostek. W tym artykule przedstawimy kilka nieoczywistych faktów na temat perfum.

  1. W okresie panowania Ludwika XV możne osobistości uwielbiały otaczać się pięknymi zapachami, jednak niekoniecznie dbali o swoją higienę osobistą. W owym czasie perfumy najczęściej zastępowały wodę i mydło. Co ciekawe, perfumami swoją naturalną i zapewne dość intensywną woń najczęściej próbowali ukryć przedstawiciele najwyższych warstw społecznych. Majestatycznie wyglądający Wersal pachniał więc eleganckimi, francuskimi perfumami połączonymi z wonią potu, krwi, ludzkich wydzielin i fekaliów.
  2. Z pewnością kojarzysz trzy podstawowe bardzo często stosowane do produkcji perfum składniki: piżmo, cybet i ambrę. A czy wiesz, skąd właściwie pochodzą? Otóż piżmo to wydzielina z gruczołów samca piżmowca. Cybet z kolei to ekstrakt z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych pochodzących od ssaków z rodziny wiwerowatych żyjących w Afryce. Ambra to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota powstająca pod wpływem niestrawności.
  3. Wspomniane wcześniej ambra, czyli wydzielina będąca efektem niestrawności kaszalota, nie tylko powstaje w dość nietypowych okolicznościach, ale również bywała w równie nieoczywisty sposób stosowana. Jest to zapach, który kojarzy się z uwodzeniem, rozkoszą i erotyką, dlatego też składnik ten wykorzystywano do produkcji zaprawy, która później służyła do budowy haremów.
  4. Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że perfumy zostały stworzone przez kobietę ponad 4 000 lata temu. Świadczą o tym tabliczki klinowe pochodzące z Mezopotamii. Pierwotną chemiczką tworzącą wody toaletowe była kobieta nazwana Tapputi. Najprawdopodobniej korzystała ona z kwiatów, olejów i mirry. Wyjątkowe zapachy uzyskiwana poprzez mieszanie mikstur i filtrację.
  5. Na odczuwanie zapachów bardzo duży wpływ mają hormony. Perfumy, które oszałamiająco pachną na jednej kobiecie, niekoniecznie będą tak zmysłowe na innej. Dlatego dobór perfum okazuje się niezwykle indywidualną kwestią. Oprócz tego na odbiór zapachów wpływa też temperatura naszego ciała. Różnica nawet jednego stopnia może spowodować, że ulubione wonie na skórze będą pachnieć zupełnie inaczej na dwóch różnych osobach. Co ciekawe, perfumy o aromacie kwiatowym na kobietach w ciąży mogą być odczuwane przez otoczenie jako woń owocowa.

Następny artykuł: Najpopularniejsze marki perfum

Poprzedni artykuł: Co wchodzi w skład perfum?

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
024W - Zamiennik Chloe Chloe
024W - Zamiennik Chloe Chloe
od 14,90 zł
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
234M - Zamiennik Hugo Boss Bottled
od 14,90 zł
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium